Curriculum Vitae i List Motywacyjny

Jak napisać życiorys i list motywacyjny?

Moje osobiste uwagi
Spróbuj sobie wyobrazić, że sam jesteś pracodawcą. Potrzebujesz pracownika na konkretne stanowisko i masz równie konkretne wymagania. Spróbuj sobie uzmysłowić czym byś się kierował przeglądając setki CV przesłanych na Twoją skrzynkę pocztową.
– zdjęcie – koniecznie musi się znaleźć
– zarówno CV jak i LM powinien mieścić się na jednej stronie
– dostosowanie treści do oczekiwań pracodawcy
– jeśli aplikujemy mailowo to wysyłamy w formacie PDF ewentualnie .doc (lub .docx) – może być w obu.
– adres mailowy powinien być poważny – najlepiej gdyby zawierał nasze imię i nazwisko
– nie popełniamy jakichkolwiek błędów
– klauzula o danych osobowych Ważne !!! Nie zapomnij o klauzuli:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb procesu rekrutacji, i zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.97 o Ochronie Danych Osobowych (Dz. U. Nr 133 poz. 883).

Typy CV chronologiczny i konwencjonalny

Typ chronologiczny
Ten typ życiorysu pozwoli Ci przedstawić swoją drogę rozwoju zawodowego zgodnie z chronologią czasową. Jest najczęściej stosowanym typem życiorysu, piszą go zarówno absolwenci, jak i osoby z doświadczeniem zawodowym. Pozwala on na przed stawienie pracodawcy Twojej historii zawodowej, praktyk, edukacji w sposób uporządkowany, wyznaczony przez konkretne daty.
Struktura życiorysu chronologicznego:
Dane osobowe
Wykształcenie
Doświadczenie zawodowe
Dodatkowe kwalifikacje i umiejętności
Zainteresowania
Typ niekonwencjonalny
Indywidualne przedstawienie wytworów swojej pracy w formie portfolio
Teczka ze swoimi pracami np. fotografie, szkice, rysunki (artysta plastyk, projektant mody)
Płyta CD np. ze stworzoną przez siebie stroną www (grafik komputerowy)
Napisany reportaż, opowiadanie (dziennikarz)
Kaseta czy CD z nagraną prezentacją (szkoleniowiec)

List motywacyjny

Każdy list powinien być inny, dopasowany do stanowiska, na jakie kandydat aplikuje, do firmy, branży i oczekiwań – kandydata i pracodawcy. Obowiązują tu podobne zasady co w CV – dokument musi być czytelny, zrozumiały, a informacje w nim podane powinny być interesujące dla odbiorcy i uwzględniać jego potrzeby.
W skrócie można stwierdzić, że dobry list motywacyjny jest perfekcyjnym połączeniem i wykorzystaniem informacji z ogłoszenia dotyczącego stanowiska oraz informacji z życiorysu. Trzeba pamiętać, że potencjalnego pracodawcę nie zainteresują wszystkie informacje na nasz temat, tylko te, które odnoszą się do wymagań na danym stanowisku. Pracodawcy lubią też zazwyczaj konkret.

Inne

Dział Zainteresowania w CV
Osobiście uważam tą część za zbędną ale nie bagatelizuj tej części. Wpisz do niej zainteresowania, które np. pokażą, że nawet Twoje zainteresowania sprawiają, iż koniecznie musisz pracować na tym stanowisku o które się starasz lub po prostu, że jesteś ciekawym człowiekiem. Może to sprawić, że zostaniesz lepiej zapamiętany. Bądź konkretny, np. zamiast literatura wpisz literatura faktu.

Curriculum Vitae i List motywacyjny

Poniżej zamieszczam przykład CV i LM do pobrania mojego autorstwa i dotyczącego mojej skromnej osoby. Porównując poniższe przykłady z łatwością zrozumieją Państwo na czym polega różnicowanie życiorysu i listu motywacyjnego w zależności od stanowiska pracy na jakie aplikujemy. Jednocześnie pliki zamieszczone w Wordzie nadają się do łatwej modyfikacji i mogą ich Państwo użyć jako szablony swoich dokumentów aplikacyjnych.

CV i LM na stanowisko nauczyciel

Pobierz CV na stanowisko nauczyciel

Pobierz LM na stanowisko nauczyciel

CV i LM na stanowisko pracownik sklepu internetowego

Pobierz CV na stanowisko pracownik sklepu internetowego

Pobierz LM na stanowisko pracownik sklepu internetowego