Projekt fundacje i stowarzyszenia


Instrukcja projektu

Projekt zrealizujcie indywidualnie lub w zespołach.
Pamiętajcie by w raporcie opisać kto za co odpowiadał w zespole i nad czym pracował. Może mieć to wpływ na zróżnicowanie ocen w obrębie zespołu.
Jedynkę realizują wszyscy. Ocena bardzo dobra przysługuje zespołowi, który solidnie opracuje w formie dowolnej polecenie nr 1) oraz zaprezentuje (własnymi słowami) wyniki swoich działań na forum publicznym.
Zespoły, które oprócz jedynki pokuszą się o realizację także dwójki mogą liczyć na ocenę celującą. Warunkiem jest ocena bdb za zadanie nr 1 oraz prawidłowe wykonanie zadania nr 2.
Maksymalna ocena: bardzo dobry
1) Odszukajcie i wypiszcie po 20 przykładów fundacji i stowarzyszeń. Przyjrzyjcie się im, wybierzcie najbardziej dla Was interesujący przykład fundacji i stowarzyszenia. Zobaczcie ich stronę WWW, ich funpage’a, zobaczcie ich zdjęcia, filmy, przeczytajcie co o sobie myślą, piszą, co o nich myślą i piszą inni, jaka jest ich misja – cel działania. Przejrzyjcie ich statut. Kto nimi zarządza i skąd czerpią środki na cele statutowe. Może publikują rozliczenia finansowe? Dowiedzcie się jak działają, dowiedzcie się o nich wszystkiego!
Dodatkowe zadanie na sześć.
Maksymalna ocena: celujący
2) Pracując na lekcji oraz nad zadaniem numer 1 poznaliście przykłady fundacji i stowarzyszeń. Wiecie jak i po co działają takie organizacje pozarządowe. Wasze zadanie polega na opracowaniu własnej koncepcji, własnego projektu fundacji lub stowarzyszenia. Pamiętajcie, że te organizacje mają swój cel działania (tzw. statutowy), obszar działania, nazwę, statut etc. Pamiętajcie, że stowarzyszenia mają swoich członków, fundacje mają fundatora i swoje władze – natomiast nie mają członków.