Łagiewniki i Wola Duchacka pamiętają o bohaterach


W piątek, 20 września 2013 roku na Cmentarzu przy ul. Wspólnej, na pograniczu Łagiewnik i Woli Duchackiej odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika na grobie Nieznanego Żołnierza. Spoczywa w nim anonimowy żołnierz, zabity przez Niemców 3 września 1939 roku.
Jak uważa kapitan Włodzimierz Wolny, żołnierz Armii Krajowej w stanie spoczynku, była to pierwsza ofiara II wojny światowej w Krakowie. Włodzimierz Wolny miał wtedy 18 lat i uczestniczył w pochówku.
W filmiku – salwa honorowa

Został zastrzelony, gdy Niemcy zatrzymali grupę polskich żołnierzy na granicy łagiewnicko-wolskiej. Kilku żołnierzy na rozkaz oddało swoją broń. On tego nie zrobił, więc kula z pistoletu przebiła mu serce. Przeszła tak, że uszkodziła także legitymację wojskową. Można było z niej tylko wyczytać, że żołnierz służył w Brygadzie Strzelców Podhalańskich. Nazwiska nie dało się już odtworzyć – opowiada Włodzimierz Wolny, który zorganizował akcję postawienia pamiątkowej tablicy na grobie, a następnie pomnika z popielatego granitu. Nagrobek i pomnik bezpłatnie wykonał Marian Zając, syn byłego „AK-owca”, z którym Włodzimierz wolny służył w partyzantce.
Na pomniku umieszczony został napis:

„Grób Nieznanego Żołnierza. 3.09.1939 r. Cześć Jego Pamięci”.

Uroczystość na Cmentarzu rozpoczęła się o godz. 10:00. W uroczystości wzięli udział żołnierze, którzy pełnili wartę honorową, reprezentanci kombatantów, władz miasta, Rady Dzielnicy IX i XI, orkiestra wojskowa i szkolne poczty ze sztandarami.
Uroczystość poprowadziła Pani Krystyna Janiszewska razem ze swoimi uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 55. Nad pocztem sztandarowym i reprezentacją Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 17 w Krakowie (Szkoła Podstawowa nr 56 oraz Gimnazjum nr 81) opiekę sprawował Andrzej Grych.
1 2 3 4 5 6 7 8 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22