Żołnierze Wyklęci

Od 2011 r., dzień 1 marca jest świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Tego dnia w 1951 roku, w więzieniu UB przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie zostali zamordowani członkowie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: ppłk Łukasz Ciepliński, ppłk Mieczysław Kawalec, kpt. Józef Batory, mjr Adam Lazarowicz, kpt. Franciszek Błażej, por. Karol Chmiel i kpt. Józef Rzepka. Pośmiertnie odznaczeni przez Prezydenta RP:

pominik_zolnierze-wyklecippłk Łukasz Ciepliński – Orderem Orła Białego.
ppłk Mieczysław Kawalec – Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski
kpt. Józef Batory – Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski
mjr Adam Lazarowicz – Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski
kpt. Franciszek Błażej – Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski
kpt. Józef Rzepka – Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski
por. Karol Chmiel – Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

Kliknij i zobacz film (pełnometrażowy):

„Inka 1946 – ja jedna zginę”

„Generał Nil”

„Śmierć Rotmistrza Pileckiego”

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Nasza pamięć o nich jest powinnością za krew przelaną w obronie Ojczyzny.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Nasza pamięć o nich jest powinnością za krew przelaną w obronie Ojczyzny.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych na początku lutego 2011 r. ustanowił Sejm RP. Święto obchodzone jest 1 marca, w rocznicę zamordowania członków IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
„Żołnierze Wyklęci” – określenie żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. XX wieku.
Najbardziej znani „Żołnierze Wyklęci” to m.in.: ppłk Łukasz Ciepliński, gen. August Emil Fieldorf, Stefan Korboński, ppłk Wincenty Kwieciński, płk Franciszek Niepokólczycki, rtm. Witold Pilecki i płk Jan Rzepecki – pośmiertnie odznaczeni Orderem Orła Białego.
Kim byli „Żołnierze Wyklęci” ? Mam nadzieję, że tych kilka poniższych filmików wystarczy za wyjaśnienie. Dla tych zaś których temat bardziej zainteresuje będzie przyczynkiem do dalszych dociekań i poszukiwań.
Żołnierze Wyklęci – termin

Żołnierze Wyklęci/Niezłomni

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym / Tribute to The „Cursed Soldiers”

Rotmistrz Witold Pilecki – bohater naszych czasów

Rotmistrz Witold Pilecki – ochotnik do Auschwitz

Grypsy Łukasza Cieplińskiego:

Łukasz Ciepliński – o nim słów kilka

Przyjmuje się, że w powojennej konspiracji niepodległościowej działało bezpośrednio do 200 tysięcy ludzi, a w oddziałach partyzanckich blisko 20 tysięcy. W sumie zdaniem prof. Jana Żaryna ponad 20 tysięcy żołnierzy zginęło bądź zostało zamordowanych skrytobójczo lub w więzieniach NKWD i UB, część wywieziono na Wschód, wielu skazano na kary pozbawienia wolności. W końcu lat 40-tych i na początku 50-tych ponad 250 tys. ludzi więziono i przetrzymywano w obozach pracy.


















Forteca „Kto dziś upomni się o pamięć”

Ostatnia kula Lech Makowiecki

Andrzej Grych